Patent Tescili

Patent, gerçekleştirilen buluşlara yönelik olarak, ilgili buluşu gerçekleştiren kişiye belirli bir süre sağlanan münhasır haktır. Patent tanımının ne olduğunu iyi anlayabilmek için, buluş tanımının ne olduğunu izah etmek gereklidir. Buluş tanımı, kısaca herhangi bir teknik soruna getirilmiş olan bir teknik çözüm veya teknik yöntem olarak tanımlanır. Buluşlar, tarımda dahil olmak üzere, sanayinin herhangi bir dalında üretilebilir ve uygulanabilir nitelikte herhangi bir soruna getirilmiş olan teknik çözümler olmalıdır. Dolayısı ile patent nedir sorusunun bir başka cevabı ise, herhangi bir teknik soruna getirilmiş olan bir teknik çözümün veya teknik yöntemin, teknik çözümü bulan kişi için belirli bir süre korunmasıdır diye verilebilir.

Patent tescili, gerçekleştirilen bir buluşun korunması amacıyla Türk Patent Enstitüsü nezdinde patent başvurusunun dosyalanması işlemidir. Bir patent başvurusunun yapılan resmi patent araştırması ve patent incelemesinden sonra, patent verilebilirlik kriterlerini karşıladığına karar verilmişse başvuru sahibine patent tescil belgesini verilmektedir.

Patent tescil başvurusu yapılmadan önce, ulusal ve uluslar arası patent veritabanlarında bir patent sorgulaması yapılmalıdır. Bu patent sorgulama neticesinde patent başvurusu yapılıp yapılmaması yönünde karar verilmelidir.

Patent tescili başvurusu yapılmadan önce, patent başvuru dokümanlarının (tarifname, istemler ve teknik çizimler) iyi bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Patent tarifnamesinin hazırlanması, uzmanlık isteyen bir konudur. Bu nedenle patent başvurularının, konusunda uzman ve tercihen mühendislik kökeni olan bir patent vekili aracılığı ile yapılması önerilmektedir.

Çankaya Patent tarafından her patent tescili başvurusu öncesi, ulusal ve uluslar arası patent veritabanlarında bir patent araştırması yapılmaktadır. Bu patent araştırması sonucunda, bir patent araştırma raporu düzenlenmektedir. Bu raporda, patent başvuru konusu buluşla alakalı teknikte bilinen en yakın patent dokümanları belirlenir, bu dokümanlar ile buluşun farklılıkları yorumlanır. Bu yorumlar ışığında, patent başvurusunun yapılıp yapılmayacağına karşılıklı olarak karar verilir.

Çankaya Patent tarafından hazırlanan her patent tescil başvurusu, konusunda uzman patent mühendisleri tarafından hazırlanmaktadır. Hazırlanan dokümanlar, en az ikinci bir mühendis tarafından kontrol edilerek başvuru metni ve koruma kapsamını belirleyen istemlerin son hali belirlenmiş olur. Çankaya Patent'te görevli tüm patent mühendisleri, konusunda uzman, önemli tecrübelere sahip ve en azından bir yabancı dili iyi düzeyde bilmektedirler.

Konu ile ilgili detaylı bilgi için Çankaya Patent'in web sayfasını www.cankayapatent.com.tr adresinden ziyaret edebilirsiniz.